top of page

péče o šperky.

Šperky prodávané v našem eshopu KAT.jewelry na adrese www.katdot.com jsou vyrobeny z rhodiovaného stříbra, pozlaceného stříbra , a 14-ti karátového bílého, růžového nebo žlutého zlata.
 
Péče o zlaté, pozlacené a rhodiované stříbrné šperky

 

Mnohé stříbrné šperky či šperky ze slitiny kovů mají i ochranný povrch vytvořen z jiných drahých kovů (např. zlato, rhodium, ruthenium), které zajistí vyšší odolnost a trvanlivost lesku.
Pozlacené šperky nebo šperky s povrchem upraveným drahým kovem, mají vlastnosti drahého kovu, dokud nedojde k narušení povrchu.
 
Nový šperk je krásný, třpytivý, bez škrábanců a deformací. Aby byl takový i po měsících a letech nošení, vyžaduje péči. Je to jednoduché, stačí dodržovat několik základních rad.
 
  • K čištění šperků používejte prostředky k tomu určené. Existuje velký výběr speciálních hadříků, roztoků nebo krémů vyrobených právě na čištění šperků.
  • Při domácích pracích, sportování, sprchování a na noc šperky odkládejte.
  • Chraňte je před nárazy, kontaktem s tvrdými předměty, chemickými látkami, kosmetikou a agresivními čisticími prostředky.
  • Platí zásada: šperky nandávejte jako poslední, ale jako první je sundejte po návratu domů. Lak na vlasy, parfém či lidský pot jsou pro šperky nepřátelské.
  • Šperky nenoste do bazénu, sauny ani do moře.
  • Vyhněte se vodě, pokud jsou kameny na vašich špercích lepené.
 
Čištění šperků
 
Šperky je možné čistit více způsoby. Nejjednodušší je leštění speciální utěrkou. Zvláště u jemných šperků či řetízků je potřeba čistit s citem. Dejte si pozor i na stříbrné šperky, které jsou měkké a mohly by se vyvinutou silou snadno poškodit.
Pokud potřebujete vyčistit šperk důkladněji, můžete použít chemické čističe, které se prodávají ve formě lázně či pěny. Při jejich použití vždy dbejte pokynů uvedených na obalu výrobku. Ne každý čistič je vhodný například pro šperk s perlami nebo s lepenými kameny.
 
Černání (oxidace) šperků
 
Černání neboli oxidace se týká většiny šperků. Hlavně stříbrné šperky časem oxidují, přičemž matní a černají. Jedná se o přirozený proces. Neznamená to, že materiál šperků je nekvalitní. Vysoká vlhkost vzduchu nebo kyselé prostředí (např. pH pokožky) oxidaci zrychlují.
Z těchto důvodů jsou naše stříbrné šperky rhodiované, kdy rhodium oxidaci zabraňuje. Zoxidovaný šperk se dá bez problémů vyleštit a znova rhodiovat. K černání zlata dochází jen ve výjimečných případech, nejčastěji při užívání specifických léků jejich nositelkou či nositelem. Bohužel častěji dochází k černání dětských náušnic ze žlutého zlata, kdy kov není chráněn rhodiem a reaguje s dětským potem. V případě, kdy se toto stane, doporučujeme pořízení šperku z bílého zlata, případně počítejte s častější nutností čištění.
 
Domácí čištění stříbra neboli babská rada
 
1. Šperky zabalte do alobalu a vsypte do něj jeden sáček kypřícího prášku.
2. Vložte do porcelánové misky nebo hrnečku, zalijte horkou vodou.
3. Do alobalu propíchejte jehlou malé dírky. Tím spustíte chemickou reakci.
4. Šperky v nálevu nechte zhruba deset hodin, pak propláchněte studenou vodou a nechte
   usušit.
 
Pozor: Tato metoda se hodí jen pro čisté stříbro.

 

 

POKYNY PRO SPRÁVNÉ POUŽÍVÁNÍ A OŠETŘOVÁNÍ ŠPERKU

Šperky a voda – šperky chraňte před kontaktem s vodou. Koupání ve sladké i slané vodě se nedoporučuje. Šperk se tímto opotřebuje a pozlacení se rychleji ošoupe.

 

 

Šperky a chemikálie – šperky chraňte před kontaktem s chemikáliemi (parfémy, lak na vlasy, krémy, apod.), poškozují Vaše šperky.

 

 

Čištění – opláchněte šperky jemným tekutým mýdlem a ihned osušte měkkým hadříkem. Zlato i stříbro může časem oxidovat díky pH Vaší pokožky. Může změnit barvu. Šperky se časem opotřebují.

Šperk přineste k nám - první čištění je od nás zdarma jako dárek.

 

 

Šperky uchovávejte v původní krabičce. Šperky jsou jemné a pokud je více šperků na sobě, může dojít k poškrábání.

 

 

Diamanty a přírodní polodrahokamy – zabraňte nárazům na tvrdý povrch. Mohou prasknout.

 

 

Zlato a stříbro – používáme nejvyšší kvalitu. Zlato je 14K 585/1000 a stříbro 925/1000. Jsou to slitiny, aby se zvýšila pevnost. Bílé zlato a stříbro je třeba pokrýt vrstvou Rhodia pro získání typického světlého odstínu. Vrstva se časem nošením i vlivem jiných faktorů( viz body výše uvedené) setře a je třeba znovu pokrýt Rhodiem.

Přineste šperk, prosím, zpět k nám.

První rhodiování je zdarma jako dárek.

 

 

Reklamace šperků způsobené nesprávným používáním (viz voda, chemikálie, slaná voda, apod.) a nedodržováním pokynů se nepřijímají.

OPRAVA ŠPERKU

náhrdelník    300 Kč     

náramek      300 Kč     

prsten          200 Kč     

přívěšek       100 Kč

cena zahrnuje i čištění a leštění     

RHODIOVÁNÍ A ZLACENÍ

šperku     35 Kč/1 gram      

řetízku     35 Kč/1 gram 

EXPRESS OPRAVY

za kus     500 Kč              

 

DOPRAVA PPL

ČR 170 Kč        

Slovensko 330 Kč

bottom of page